Zdravé bydlení

1) Zdravé materiály
A) stavíme z materiálů, které jsou zdravotně nezávadné a uživatelsky přátelské pro obyvatele domu
B) skladbu materiálů volíme vždy difuzně otevřenou - jedná se o samoregenerační sytém ve kterém nedochází k tvorbě plísní a prodlužuje životnost domu
Poznámka : existují firmy, které tyto materiály dotáhli dále a počítají např. zatížení CO2 na výstavbu, nebo aplikují materiály ještě více zdravotně nezávadné, ale nesplňují 5. bod ZDRAVÝCH DOMŮ !
2) Zdravý vzduch
z důvodu požadavku na nízkoenergetickou náročnost budov stavíme domy téměř vzduchově uzavřené a proto nedochází k infiltraci venkovního čerstvého vzduchu do interiéru, který znečišťujeme svými výdechy - tedy CO2. Proto stavíme budovy s řízeným větráním vzduchu.(rekuperace) Jedná se o systém, který vám hlídá obsah co2 ve vzduchu a stále vám dodává čerstvý vzduch. Příliš Co2 způsobuje únavu, ospalost atd.....
Poznámka: Primární požadavek je mít čerstvý vzduch v domě, zajisťuje jej systém řízeného větrání, při topné sezóně je prakticky neproveditelné každé 2 hodiny otevřít protilehlé okna na 5 minut aby se docílilo výměny vzduchu a tak zdravého prostředí.
Systém řízeného větrání je idealní v tom, že: V domě máte stále čestvý vzduch s ideální zvolenou teplotou ,vlhkost a škodlivé látky jsou odváděny z domu , téměř všechno teplo z odváděného vzduchu zůstává v místnosti. Pyl, hluk,prach, hmyz, apod. zůstanou venku.
3) Zdravé osvětlení
A) Venkovní světlo - je nutné dostatečně vpustit denní světlo do budovy. Je to i světových stranách - jinak se vám pracuje při jižním slunci nebo severním. Tady můžeme doporučit a předat kvalifikovanějším osobám a to Architektům, kteří vás vezmou do budov již realizovaných a vysvětlí co a jak.
B) Umělé osvětlení - v zimních měsících velice často využívané. Existují svítidla, které vám dokáží dodat dostatečné osvětlení bez toho aby vás z toho boleli oči.
Poznámka : Vždy budou vášnivé debaty o poměru prosklených ploch k lépe izolovaným stěnám a přehřívání interiéru v letních měsících. Všechny aspekty je nutné sladit - Opět primární otázkou je zda je přirozené pro osoby žít a pracovat v kobce nebo při dostatečně prosvětlených prostorech.
4) Zdravá voda
voda je dalším základním kamenem pro kvalitní život.
Na většině území České republiky je kvalita vody na velmi dobré úrovni, v případě zájmu můžu doporučit úpravnu vody, která ji ještě může výrazně zlepšit.
5) Zdravé ekonomicky
všechny předchozí body mají svoje finanční náklady, ale rozumným přístupem lze docílit ekonomickou únosnost. Je třeba vidět stavbu v širším kontextu investovaných financí a energetické, tedy i finanční náročnosti na režii budovy. Snažíme se spolu s architekty a projektanty se ptát na vaše požadavky i vzhledem k zažitým českým standardům. Vše se ladí s klientem a hledá se rozumný kompromis mezi kvalitou a cenou.
Poznámka: Určitá lobby, jak ze strany Evropské unie, tak ze stran státu, které časem čím dál více směřuje k výstavbě pasivních domů je bohužel pokřivená lobby jiných zájmových skupin a stále se pro klienta ještě nevyplatí. Proto klientům doporučujeme Nízkoenergetické stavby, které vycházejí nejlépe poměrem ceny a výkonu.
Jsme malá firma bez velkých kanceláří, velkých reklam a drahých režijních nákladů.