KVH Hranoly


 

KVH hranoly se i nás vyrábí nejčastěji ze smrkového řeziva. KVH Hranol se vyrábí vysušením řeziva na vlhkost 15 % s 3% tolerancí a dále je řezivo hoblováno na přesný rozměr. Z vysušených a ohoblovaných hranolů je nutné vyřezat vady (rozpraskané části hranolu a jiné), aby výrobek splnil předepsanou normovou kvalitu.

Na části řeziva, které již nepřípustné vady neobsahují, jsou z čela hranolu vyfrézovány zubové spoje (tzv. cinky), do kterých se nanese lepidlo a pomocí nichž, jsou jednotlivé kusy k sobě tlakem slepeny. Tímto postupem vznikne vysušený, hoblovaný hranol vysoké jakosti v délkách, které nejsou omezeny délkou kulatiny.

Images

Nejčastěji se kvůli transportu vyrábí KVH hranoly v délkách 13 m. Pevnostní třída je u KVH hranolů nejčastěji C 24 (pevnost v ohybu = 24 MPa).

Vyrábí se dva druhy KVH hranolů, a to KVH NSi a KVH Si. Oba druhy jsou vyrobeny podle stejných norem z hlediska pevnosti materiálu - rozdíl je ve vizuální stránce hranolu.

KVH je proto jasnou volbou pro zabudované konstrukce například pro stěny dřevostaveb a viditelné interiérové i exteriérové prvky dřevěných konstrukcí.
 

 

OSB Desky


 

OSB deska je druh desky vytvořené lisováním velkých (2–7cm) dřevních štepků nebo hoblin ve třech až čtyřech vrstvách. Typ pojiva záleží na volbě výrobce, používají se například polyuretanová pojiva. Různou orientací vrstev se dosahuje vylepšených mechanicko-fyzikálních vlastností. Desky se vyrábí s broušeným i nebroušeným povrchem. Můžou také mít v hraně vyfrézované pero/drážku, pro dobré napojení při tvorbě podlah nebo stěn. Desky jsou vodovzdorné, používají se i na stavbu domů.

V dnešní době se OSB desky bohatě využívají na stavbu dřevostaveb v takzvaných „sendvičích“: stěny jsou vyrobená tak, že se udělá dřevěný rám, na který se z obou stran navrtá OSB deska, pod kterou je hliníková folie, a mezi desky se vloží tepelně izolační vrstva (např. skelná vata).

Img_4625

OSB desky začínají být využívány i pro montáž podlah, které se jenom přebrousí a přelakují.

                                   

 Zdravá deska

                            (Sádrokarton - Rigips)                        

Sádrokartonové desky jsou vyrobeny ze sádrového jádra oboustranně opláštěného speciálním papírovým kartonem. Dle způsobu použití se rozdělují na:

           - Stavební (bílé)

           - Protipožární (červené)

           - Impregnované do vlhkých prostor (zelené)

           - Akustické (modré)

Zdravé desky jsou určeny do nosných i nenosných konstrukcí nejen v dřevostavbách,vhodná pro příčky, předstěny, podhledy a podkroví na dřevěných latích i kovových profilech,k použití i v prostorách se zvýšenou vlhkostí a s požadavky na vyšší požární odolnost.

                                                                                       

Sádrokartonová zdravá deska Rigips Activ air a její výhody:

-  trvale odstraňuje škodlivé látky z ovzduší (formaldehyd pohltí -rozloží-zabrní zpětnému vylučování)

- neztrácí účinnost ani po malování či tapetování

-  nevylučuje zpětně škodlivé látky 

-  čistí ovzduší v interiéru až dlouhých 50 let

                                                                             
                                                                                                                           
Vlastnosti desky Rigistabil :
         
 - Velmi dobré mechanické vlastnosti
 - Zdravotní nezávadnost
 - Použití v prostorech se zvýšenou vlhkostí
 - Slouží jako protipožární ochrana a reakce n a oheň
 - Tepelná izolace 
 - Zvuková izolace 
 - Difuze vodní páry 
 - 

RigiStabil – konstrukční sádrokartonová deska, která k tradičním výhodám klasického sádrokartonu přidala překvapivé vlastnosti. Cílené změny v receptuře přípravy
sádrového jádra a speciální karton přidaly nové desce vysokou pevnost, houževnatost a únosnost a zlepšily její chování ve vlhkém prostředí.
Výsledná kombinace inovačních zásahů posunula využití sádrokartonu do oblastí, kam dosud dosáhly jen homogenní materiály. Konstrukční sádrokartonovou desku RigiStabil je tedy nyní již možné použít i pro nosné konstrukce.